Manufacturer No:IQS211B00060000CSR
Manufacturer:Azoteq
Type:Touch Sensors
Description:Capacitive Touch Sensors Capacitive Touch Sensors 1 CH Capacitive Sensor with active wake-up on Touch+Proximity with I2C (Reset indication + RDY toggle on SCL)
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Azoteq |
| Product Category: | Capacitive Touch Sensors |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | Button Proximity |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Interface Type: | I2C |
| Package / Case: | WLCSP-8 |
| Dimensions: | 0.88 mm x 0.25 mm x 1.47 mm |
| Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Brand: | Azoteq |
| Height: | 0.25 mm |
| Length: | 1.47 mm |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V |
| Product Type: | Touch Sensors |
| Series: | IQS211B ProxSense |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.8 V |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Width: | 0.88 mm |
HOTIQS7222A001QNR
Brand:Azoteq

IQS7222C102CSR
Brand:Azoteq

CPT112S-A02-GU
Brand:Silicon Labs

CAP1293-1-SN-TR
Brand:Microchip Technology
AT42QT1040-MMH
Brand:Microchip Technology

AT42QT1245-AU
Brand:Microchip Technology

NCN5140REF4TGEVB
Brand:onsemi

AT42QT2120-SUR
Brand:Microchip Technology

QT60160-ISG
Brand:Microchip Technology

AT42QT1010-MAH
Brand:Microchip Technology
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






