Manufacturer No:AT42QT1070-SSUR
Manufacturer:Microchip
Type:Touch Sensors
Description:Capacitive Touch Sensors QTouch 7 Channel Touch Sensor IC
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Microchip |
| Product Category: | Capacitive Touch Sensors |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | Button Slider Proximity |
| Number of Channels: | 7 Channel |
| Interface Type: | I2C |
| Package / Case: | SOIC-14 |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Microchip Technology |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Operating Supply Voltage: | 1.8 V to 5.5 V |
| Product Type: | Touch Sensors |
| Series: | AT42QT1070 |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.8 V |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Unit Weight: | 0.006349 oz |
HOT
CAP1208-1-SL
Brand:Microchip Technology

MTCH6303T-I/PT
Brand:Microchip Technology

CPT112S-A02-GU
Brand:Silicon Labs

IQS231B00004000-TSR
Brand:Azoteq

IS31SE5100-SALS2
Brand:Lumissil

MTCH6301-I/ML
Brand:Microchip Technology

AT42QT1070-MMHR
Brand:Microchip Technology

AT42QT2120-XU
Brand:Microchip Technology

FDC1004DSCJ
Brand:Texas Instruments

NCN5140REF4TGEVB
Brand:onsemi
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






