Manufacturer No:CPT007B-A02-GU
Manufacturer:Silicon Laboratories
Type:Touch Sensors
Description:Capacitive Touch Sensors 7 channel capacitive touch controller GPIO interface buttons
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Silicon Laboratories |
| Product Category: | Capacitive Touch Sensors |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | Button |
| Number of Channels: | 7 Channel |
| Interface Type: | I2C |
| Package / Case: | QSOP-24 |
| Dimensions: | 8.65 mm x 3.9 mm x 1.75 mm |
| Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Silicon Labs |
| Height: | 1.75 mm |
| Length: | 8.65 mm |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Operating Supply Voltage: | 2.4 V |
| Product Type: | Touch Sensors |
| Series: | CPT007B |
| other: | 56 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.8 V |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Width: | 3.9 mm |
| Unit Weight: | 0.732199 oz |
HOT
FDC1004QDGSRQ1
Brand:Texas Instruments

CAP1298-1-A4-TR
Brand:Microchip Technology

CPT112S-A02-GU
Brand:Silicon Labs

IQS231B00004000-TSR
Brand:Azoteq
AT42QT1070-SSU
Brand:Microchip Technology

AT42QT2120-XUR
Brand:Microchip Technology

IQS227B00000000CSR
Brand:Azoteq

IQS7223C001QNR
Brand:Azoteq

IQS7222B101QNR
Brand:Azoteq

BU21182FS-E2
Brand:ROHM Semiconductor
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






