Manufacturer No:8-5353189-0
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors .6FHR04H 140 S STD 08/SP TR SEYes
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Receptacles |
| Number of Positions: | 140 Position |
| Pitch: | 0.6 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 4 mm |
| Current Rating: | 500 mA |
| Voltage Rating: | 50 VAC |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | TE Connectivity |
| Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Resistance: | 2 MOhms |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Unit Weight: | 0.031747 oz |
HOT
LSS-150-01-H-DV-A
Brand:Samtec

ADM6-60-01.5-S-4-2-A-TR
Brand:Samtec
10159583-C231000LF
Brand:Amphenol FCI

B3291B7L111260E100
Brand:Amphenol Aorora

171089-8401
Brand:Molex

53625-0274
Brand:Molex

ADM6-60-03.5-L-4-2-A-TR
Brand:Samtec

11826-AGA
Brand:Amphenol / InterCon Systems

10164228-0501A1RLF
Brand:Amphenol FCI

10162582-1134115LF
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






