Manufacturer No:501920-3001
Manufacturer:Molex
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors 30P SMT BD-BD PLUG 2R VERT W/O SLDR TAB
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Plugs |
| Number of Positions: | 30 Position |
| Pitch: | 0.5 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 4 mm |
| Current Rating: | 500 mA |
| Voltage Rating: | 50 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Series: | 501920 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Molex |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 1500 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Tradename: | SlimStack |
| Unit Weight: | 0.003748 oz |
HOT
10164228-0601A1RLF
Brand:Amphenol FCI

10162582-1134109LF
Brand:Amphenol FCI

QTH-090-04-L-D-A
Brand:Samtec

2357739-3
Brand:TE Connectivity

B3291B7L111260E100
Brand:Amphenol Aorora

10164227-0801A1RLF
Brand:Amphenol FCI

ASP-222919-01
Brand:Samtec

SEAM8-30-S02.0-S-04-3
Brand:Samtec

B3291B7L1112A0E100
Brand:Amphenol Aorora

3-1827233-6
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






