Manufacturer No:CR1216
Manufacturer:Murata
Type:Coin Cell Battery
Description:Coin Cell Battery Coin Manganese Dioxide Lithium Batteries
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Murata |
| Product Category: | Coin Cell Battery |
| Shipping Restrictions: |
Available in USA only.
|
| RoHS: | Not Applicable |
| Series: | CR |
| Battery Size: | CR1216 |
| Battery Chemistry: | Lithium Unspecified |
| Output Voltage: | 3 V |
| Capacity: | 30 mAh |
| Rechargeable/Non-Rechargeable: | Non-Rechargeable |
| Termination Style: | Pressure Contacts |
| Width: | 12.5 mm |
| Height: | 1.6 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 30 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Murata Electronics |
| Product Type: | Coin Cell Battery |
| other: | 2000 |
| Subcategory: | Battery |
| Part # Aliases: | 97384005 |
| Unit Weight: | 0.024692 oz |
HOT
CR-2/3AZE2PN
Brand:Panasonic Battery

CR-2032/F2N
Brand:Panasonic Battery

HHR-70AAAB7
Brand:Panasonic Battery

UBBL21-FL
Brand:Ultralife

BR1632A/GAN
Brand:Panasonic Battery

CR-2025/F2N
Brand:Panasonic Industrial Devices

CR-2032/GVN
Brand:Panasonic Battery

MN2400
Brand:Duracell

CR2450
Brand:Murata Electronics

BR-1225A/HAN
Brand:Panasonic Battery
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






