Manufacturer No:BR-1225/VCN
Manufacturer:Panasonic
Type:Coin Cell Battery
Description:Coin Cell Battery 3V 48mAH WITH TABS
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic |
| Product Category: | Coin Cell Battery |
| Shipping Restrictions: |
Available in USA only.
|
| RoHS: | Not Applicable |
| Series: | BR |
| Battery Size: | BR1225 |
| Battery Chemistry: | Lithium Carbon Monofluoride (LiCF) |
| Output Voltage: | 3 V |
| Capacity: | 48 mAh |
| Rechargeable/Non-Rechargeable: | Non-Rechargeable |
| Termination Style: | PC Pins (Vertical 2-Pin) |
| Orientation: | Vertical |
| Width: | 12.5 mm |
| Height: | 2.5 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 30 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 80 C |
| Brand: | Panasonic Battery |
| Mounting Style: | With Leads |
| Product Type: | Coin Cell Battery |
| other: | 1200 |
| Subcategory: | Battery |
| Part # Aliases: | BR1225-1VC BR1225-1VCE |
| Unit Weight: | 0.028219 oz |
HOT
SR43
Brand:Murata Electronics

BR1225
Brand:Panasonic Battery

CR2477W-HE2
Brand:Murata Electronics

MIKROE-4471
Brand:Mikroe

SR44R
Brand:Murata Electronics

2701383
Brand:Phoenix Contact

HHR-210AAC48
Brand:Panasonic Battery

CR123A
Brand:Panasonic Battery

CR-2450A/GBN
Brand:Panasonic Battery

MIKROE-4475
Brand:Mikroe
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






