Manufacturer No:ASR00050
Manufacturer:TinyCircuits
Type:Consumer Battery & Photo Battery
Description:Consumer Battery & Photo Battery 3.7V 2500mAh
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TinyCircuits |
| Product Category: | Consumer Battery & Photo Battery |
| Shipping Restrictions: |
Available in USA only.
|
| RoHS: | Details |
| Rechargeable/Non-Rechargeable: | Rechargeable |
| Battery Size: | 18650 |
| Output Voltage: | 3.7 V |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Termination Style: | Flat Top (Non-Extending) |
| Length: | 65 mm |
| Width: | 18 mm |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | TinyCircuits |
| Product Type: | Consumer Battery & Photo Battery |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Battery |
| Unit Weight: | 1.763757 oz |
HOT
MN2400
Brand:Duracell

CR2025
Brand:Murata Electronics

MN1500
Brand:Duracell

2701383
Brand:Phoenix Contact

BR1220
Brand:Panasonic Battery

ML-1220/F1BN
Brand:Panasonic Battery

BR1632A/GAN
Brand:Panasonic Battery

HHR-210AAC48
Brand:Panasonic Battery

VL-621/DN
Brand:Panasonic Battery

76000912
Brand:DIGI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






