Manufacturer No:BR1220
Manufacturer:Panasonic
Type:Coin Cell Battery
Description:Coin Cell Battery 3V 35mAH
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic |
| Product Category: | Coin Cell Battery |
| Shipping Restrictions: |
Available in USA only.
|
| RoHS: | Not Applicable |
| Series: | BR |
| Battery Size: | BR1220 |
| Battery Chemistry: | Lithium Carbon Monofluoride (LiCF) |
| Output Voltage: | 3 V |
| Capacity: | 35 mAh |
| Rechargeable/Non-Rechargeable: | Non-Rechargeable |
| Termination Style: | Pressure Contacts |
| Width: | 12.5 mm |
| Height: | 2 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 30 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 80 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Panasonic Battery |
| Product Type: | Coin Cell Battery |
| other: | 1600 |
| Subcategory: | Battery |
| Part # Aliases: | BR1220/BN BR1220/BE BR-1220/BN |
| Unit Weight: | 0.024692 oz |
HOT
BR1220
Brand:Panasonic Battery

MIKROE-4473
Brand:Mikroe

CR-2032/HFN
Brand:Panasonic Battery

SR1120
Brand:Murata Electronics

TL-2155/PBP
Brand:Tadiran Batteries

ML-920S/DN
Brand:Panasonic Battery

BWA-BATT-011
Brand:Banner Engineering

MIKROE-2625
Brand:Mikroe

BR-2032/HEN
Brand:Panasonic Battery

CR-AGE2N
Brand:Panasonic Battery
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






