Manufacturer No:CR2450X-HO
Manufacturer:Murata
Type:Coin Cell Battery
Description:Coin Cell Battery Coin Manganese Dioxide Lithium Batteries(Extended Temperature) with Tab
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Murata |
| Product Category: | Coin Cell Battery |
| Shipping Restrictions: |
Available in USA only.
|
| RoHS: | Not Applicable |
| Battery Size: | CR2450 |
| Battery Chemistry: | Lithium Manganese Dioxide (LiMnO2) |
| Output Voltage: | 3 V |
| Capacity: | 600 mAh |
| Rechargeable/Non-Rechargeable: | Non-Rechargeable |
| Termination Style: | Pressure Contacts |
| Width: | 24.5 mm |
| Height: | 5 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Murata Electronics |
| Product Type: | Coin Cell Battery |
| other: | 250 |
| Subcategory: | Battery |
| Part # Aliases: | 97384202 |
| Unit Weight: | 0.504594 oz |
HOT
CR2450R
Brand:Murata Electronics

CR1612
Brand:Panasonic Battery

TL-4902/S
Brand:Tadiran Batteries

UBBL21-FL
Brand:Ultralife

CR-2032/HSN
Brand:Panasonic Battery

MN1400
Brand:Duracell

CR-AGZC22N
Brand:Panasonic Battery

CR-2025/F2N
Brand:Panasonic Industrial Devices
LR6XWA/B2
Brand:Panasonic Battery

CG-425A/M3
Brand:Panasonic Battery
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






