Manufacturer No:5536446-5
Manufacturer:TE Connectivity
Type:DIN 41612 Connectors
Description:DIN 41612 Connectors B/2 REC VRT AB X16C L2
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | DIN 41612 Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Receptacles |
| Number of Positions: | 32 Position |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Type: | Type B |
| Termination Style: | Solder Pin |
| Mounting Angle: | Straight |
| Current Rating: | 1.5 A |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Series: | 5536446 |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | TE Connectivity |
| Housing Material: | Polymer |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Product Type: | DIN 41612 Connectors |
| Rows Loaded: | A B |
| other: | 40 |
| Subcategory: | Backplane Connectors |
| Tail Length: | 3.3 mm |
| Voltage Rating: | 250 V |
| Unit Weight: | 0.183142 oz |
HOT
09032966861
Brand:HARTING

DIN96PBSPF
Brand:AIM-Cambridge / Cinch Connectivity Solutions

10153302-32111LF
Brand:Amphenol FCI

K320FSH3/0
Brand:Amphenol Industrial

1934348-1
Brand:TE Connectivity / AMP

2392920-1
Brand:TE Connectivity / AMP

09061152932
Brand:HARTING
PCN10C-44S-2.54DSA(52)
Brand:Hirose Connector

2389274-1
Brand:TE Connectivity / AMP

5100147-9
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






