Manufacturer No:09032966861
Manufacturer:HARTING
Type:DIN 41612 Connectors
Description:DIN 41612 Connectors 96P FEMALE STD 2A
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | HARTING |
| Product Category: | DIN 41612 Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Receptacles |
| Number of Positions: | 96 Position |
| Number of Rows: | 3 Row |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Type: | Type C |
| Termination Style: | Press Fit |
| Mounting Angle: | Straight |
| Current Rating: | 2 A |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Series: | DIN-Signal C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | HARTING |
| Product Type: | DIN 41612 Connectors |
| Rows Loaded: | a + b + c |
| other: | 20 |
| Subcategory: | Backplane Connectors |
| Tail Length: | 13.2 mm |
| Tradename: | DIN-Signal |
| Part # Aliases: | 09-03-296-6861 09 03 296 6861 9032966861 |
| Unit Weight: | 0.651157 oz |
HOT
5223008-1
Brand:TE Connectivity

2065657-1
Brand:TE Connectivity

923765-E
Brand:TE Connectivity / ERNI

10164743-001LF
Brand:Amphenol Commercial Products

K320FSH4/0
Brand:Amphenol Industrial

10052838-101LF
Brand:Amphenol FCI

09061152932
Brand:HARTING

6469183-1
Brand:TE Connectivity

88976-001LF
Brand:Amphenol FCI

10114760-101LF
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






