Manufacturer No:C091 11H005 002 5 U
Manufacturer:Amphenol
Type:Circular DIN Connectors
Description:DIN Connectors Male Cable Connector Quicklock Size M16 5 Contacts (sold separately) 5A Arrangement Cable Diameter 8.5-10.5mm
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | DIN Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Connectors |
| Standard: | DIN |
| Number of Contacts: | 5 Contact |
| Contact Gender: | Pin (Male) |
| Shielding: | Unshielded |
| Shell Style: | Plug |
| Contact Plating: | Silver |
| Mounting Style: | Cable Mount |
| Termination Style: | Solder |
| Current Rating: | 7 A |
| Voltage Rating: | 100 V |
| IP Rating: | IP68 |
| Series: | M16 Q Quicklock |
| Family: | C091 |
| Packaging: | Box |
| Brand: | Amphenol Tuchel |
| Cable Diameter: | 8.5 mm to 10.5 mm |
| Mounting Angle: | Straight |
| Product Type: | Circular DIN Connectors |
| other: | 50 |
| Subcategory: | Circular Connectors |
| Tradename: | signalmate |
| Wire Gauge: | 20 AWG |
| Part # Aliases: | C09111H0050025U |
HOT
C091 31H005 200 5 U
Brand:Amphenol Tuchel

C091 11H003 000 5 U
Brand:Amphenol Tuchel

T 3507 400
Brand:Amphenol Tuchel

HDMIFTVC7N
Brand:Amphenol Socapex

HDMIFTVC7ZN
Brand:Amphenol Socapex

T 3300 002
Brand:Amphenol Tuchel

10029449-111RLF
Brand:Amphenol FCI

MD-40
Brand:CUI Devices

47659-1101
Brand:Molex

10029449-101RLF
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






