Manufacturer No:T 3507 400
Manufacturer:Amphenol
Type:Circular DIN Connectors
Description:DIN Connectors C091A ST REC JCK 8P Price Per PC
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | DIN Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Connectors |
| Standard: | DIN |
| Number of Contacts: | 8 Contact |
| Contact Gender: | Socket (Female) |
| Shell Style: | Receptacle |
| Contact Plating: | Silver |
| Mounting Style: | Panel Mount |
| Termination Style: | Solder |
| Current Rating: | 5 A |
| Voltage Rating: | 100 V |
| IP Rating: | IP40 |
| Series: | C091 A |
| Family: | C091A |
| Accessory Type: | - |
| Brand: | Amphenol Tuchel |
| Product Type: | Circular DIN Connectors |
| Shell Plating: | Nickel |
| other: | 420 |
| Subcategory: | Circular Connectors |
| Tradename: | C091 |
| Wire Gauge: | 20 AWG |
| Part # Aliases: | T 3507 400 U |
| Unit Weight: | 0.484392 oz |
HOT
SJ5-43502PM
Brand:CUI Devices

C091 31G006 200 5 U
Brand:Amphenol Tuchel

C091 31H114 100 5 U
Brand:Amphenol Tuchel

C091 31H006 200 5 U
Brand:Amphenol Tuchel

C091 11G105 000 5 U
Brand:Amphenol Tuchel

NC3MAH-LR
Brand:Neutrik

1210640955
Brand:Molex

1210641277
Brand:Molex

46765-1301
Brand:Molex

MJ-3502
Brand:CUI Devices
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






