Manufacturer No:T 3360 005
Manufacturer:Amphenol
Type:Circular DIN Connectors
Description:DIN Connectors 5 Pin Male;R/A Cable Mount
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | DIN Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Connectors |
| Standard: | DIN |
| Number of Contacts: | 5 Contact |
| Contact Gender: | Pin (Male) |
| Shell Style: | Plug |
| Contact Plating: | Silver |
| Mounting Style: | Cable Mount |
| Termination Style: | Solder |
| Current Rating: | 5 A |
| Voltage Rating: | 300 V |
| IP Rating: | IP40 |
| Series: | C091 A |
| Family: | C091A |
| Packaging: | Box |
| Accessory Type: | - |
| Brand: | Amphenol Tuchel |
| Cable Diameter: | 4 mm to 6 mm |
| Mounting Angle: | Right |
| Product Type: | Circular DIN Connectors |
| Shell Plating: | Nickel |
| other: | 50 |
| Subcategory: | Circular Connectors |
| Tradename: | C091 |
| Wire Gauge: | 20 AWG |
| Part # Aliases: | T 3360 005 U |
| Unit Weight: | 2 oz |
HOT
ACPM-KN
Brand:Amphenol Audio

SJ-3553A-SMT-TR-67
Brand:CUI Devices

C091 31G008 209 5 U
Brand:Amphenol Tuchel

C091 11G014 000 5 U
Brand:Amphenol Tuchel

HDMIFTV6AG
Brand:Amphenol Socapex

AC7MPNZB
Brand:Amphenol Audio

HDMIFTVC7ZNF057
Brand:Amphenol Socapex

C091 31G005 209 5 U
Brand:Amphenol Tuchel

46765-1301
Brand:Molex

C091 31G107 100 5 U
Brand:Amphenol Tuchel
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






