Manufacturer No:PCM1820QRTERQ1
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Audio A/D Converter ICs
Description:Audio A/D Converter ICs Automotive stereo 113-dB 192-kHz hardware-controlled audio ADC 20-WQFN -40 to 125
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Audio A/D Converter ICs |
| Series: | PCM1820-Q1 |
| Product: | Audio ADCs |
| Type: | Stereo Channel Burr-Brown Audio ADC |
| Number of Converters: | 2 Converter |
| Resolution: | 32 bit |
| Sampling Rate: | 192 kS/s |
| Number of ADC Inputs: | 2 Input |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | WQFN-20 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Texas Instruments |
| Number of Channels: | 2 Channel |
| Operating Supply Current: | 14 mA |
| Power Consumption: | 21.3 mW |
| Product Type: | Audio A/D Converter ICs |
| SNR - Signal to Noise Ratio: | 122 dB |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | Audio ICs |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| THD plus Noise: | - 95 dB |
HOT
TAS6424EQDKQRQ1
Brand:Texas Instruments

SI8244CB-D-IS1
Brand:Skyworks Solutions Inc.

ES9080Q
Brand:ESS Technology

FDA803S-6DY
Brand:STMicroelectronics

MAX98363CEWL+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

MAX98357AEWL+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

PCM1862DBTR
Brand:Texas Instruments

MAX98358ETE+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

LM4871MMX/NOPB
Brand:Texas Instruments

TDA75610S-48X
Brand:STMicroelectronics
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






