Manufacturer No:3-136-814
Manufacturer:Schurter
Type:AC Power Entry Modules
Description:AC Power Entry Modules EC12 Connector Filter C20 16A STD
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Schurter |
| Product Category: | AC Power Entry Modules |
| RoHS: | Details |
| Product: | Inlets |
| Switch Function: | Switched |
| Filtered: | Filtered |
| Fused: | No |
| Current Rating: | 16 A |
| Voltage Rating: | 250 VAC |
| Mounting Style: | Panel Mount |
| Termination Style: | Quick Connect |
| Connector Type: | IEC |
| Filter Type: | IEC Inlet |
| Brand: | Schurter |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Height: | 68 mm |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Length: | 64.8 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Product Type: | AC Power Entry Modules |
| other: | 20 |
| Subcategory: | Power Entry |
| Width: | 37 mm |
HOT12HPSGD1
Brand:TE Connectivity

10HPEGD1-NG
Brand:TE Connectivity / Corcom

15SRBS8
Brand:TE Connectivity / P&B

3HPEND1
Brand:TE Connectivity / Corcom

PX0580/28
Brand:Bulgin

PX0714/2/15/28
Brand:Bulgin

1EGG1-2
Brand:TE Connectivity / Corcom

3ED1
Brand:TE Connectivity / P&B

PE00XDHXB
Brand:TE Connectivity / Corcom

20EEJ1
Brand:TE Connectivity / P&B
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






