Manufacturer No:USB3106-30-0230-A
Manufacturer:Global Connector Technology (GCT)
Type:USB Connectors
Description:USB Connectors Micro A/B Skt Vertical TH 30u" W/2.3mm shell stake T&R
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Global Connector Technology (GCT) |
| Product Category: | USB Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Micro USB Type AB Connectors |
| Type: | Type AB |
| Gender: | Receptacle (Female) |
| Standard: | USB 2.0 |
| Termination Style: | Through Hole |
| Number of Contacts: | 5 Contact |
| Number of Ports: | 1 Port |
| Current Rating: | +/- 1 A +/- 1.8 A |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| IP Rating: | - |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Voltage Rating: | 30 V |
| Brand: | GCT |
| Color: | Black |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Gold |
| Features: | 10000 mating cycles |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Product Type: | USB Connectors |
| Series: | USB3106 |
| Shell Plating: | Nickel |
| other: | 1500 |
| Subcategory: | USB Connectors |
| Unit Weight: | 0.015873 oz |
HOT
USB1061-GF-L-A
Brand:GCT

UJ2-MIBH-4-SMT-TR
Brand:CUI Devices

221608-0001
Brand:Molex
MUSBR3193M1
Brand:Amphenol Commercial Products

614008235023
Brand:Wurth Elektronik

USB4525-03-A
Brand:GCT

USB3106-30-0230-A
Brand:GCT

105444-0011
Brand:Molex

ZX360D-B-10P(30)
Brand:Hirose Connector

KUSB67X-SMT-CS-BTR
Brand:Kycon
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






