Manufacturer No:ZX62WD1-B-5PC
Manufacturer:Hirose Electric
Type:USB Connectors
Description:USB Connectors MICRO-B USB RCPT STANDARD BOT MNT
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Hirose Electric |
| Product Category: | USB Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Micro USB Type B Connectors |
| Type: | Type B |
| Gender: | Jack (Female) |
| Standard: | USB 2.0 |
| Termination Style: | Solder Pin |
| Number of Contacts: | 5 Contact |
| Number of Ports: | 1 Port |
| Current Rating: | 1.8 A |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Mounting Style: | Mounting Peg |
| IP Rating: | - |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Voltage Rating: | 30 V |
| Brand: | Hirose Connector |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Gold |
| Flammability Rating: | UL 94V-0 |
| Insulator Color: | Black |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 30 C |
| Product Type: | USB Connectors |
| Series: | ZX |
| Shell Plating: | Tin Alloy |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | USB Connectors |
| Part # Aliases: | 242-0121-3-00 |
| Unit Weight: | 0.008466 oz |
HOT
MUSB-05-F-B-SM-A-K-TR
Brand:Samtec

USB4080-03-A
Brand:GCT

105444-0011
Brand:Molex

USB4115-03-C
Brand:GCT

CX90MW6-16P
Brand:Hirose Connector

692121430000
Brand:Wurth Elektronik
105444-0001
Brand:Molex

12401598E4#2A
Brand:Amphenol Commercial Products

61729-0021BLF
Brand:Amphenol FCI

UJ2-MIBH-4-SMT-TR
Brand:CUI Devices
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






