Manufacturer No:171897-1
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Terminals
Description:Terminals 250 FASTON HSG LANCE 6P CAP
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Terminals |
| RoHS: | Not Applicable |
| Product: | Accessories |
| Type: | Tab Housing |
| Stud / Tab Size: | 6.35 mm |
| Termination Style: | Crimp |
| Mounting Style: | In-Line |
| Gender: | Female |
| Insulation: | Insulated |
| Color: | Natural |
| Contact Plating: | - |
| Contact Material: | - |
| Series: | Fastin-Faston |
| Tradename: | FASTON |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | TE Connectivity / AMP |
| Contact Gender: | Pin (Male) |
| Current Rating: | - |
| Insulation Material: | Nylon |
| Length: | 28.5 mm |
| Material: | Nylon |
| Maximum Bundle Diameter: | - |
| Mounting Angle: | Straight |
| Product Type: | Terminals |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Terminals |
| Voltage Rating: | - |
| Width: | 15.7 mm |
| Unit Weight: | 0.190479 oz |
HOT
63933-2
Brand:TE Connectivity / AMP

5-963860-1
Brand:TE Connectivity

216946-5011
Brand:Molex

74611104
Brand:Wurth Elektronik

19073-0234
Brand:Molex

19006-0005
Brand:Molex

216946-5012
Brand:Molex

1-962915-1 (Loose Piece)
Brand:TE Connectivity / AMP

324061
Brand:TE Connectivity

0463100000
Brand:Weidmuller
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






