Manufacturer No:2-520182-2
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Terminals
Description:Terminals INSULATED RECP 22-18 .187 x .020
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Terminals |
| RoHS: | Details |
| Product: | Quick Disconnects |
| Type: | Tab |
| Wire Gauge Max: | 18 AWG |
| Stud / Tab Size: | 4.75 mm x 0.51 mm |
| Termination Style: | Crimp |
| Mounting Style: | Push In |
| Gender: | Female |
| Insulation: | Insulated |
| Color: | Red |
| Contact Plating: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Series: | 187 |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | TE Connectivity / AMP |
| Contact Gender: | - |
| Current Rating: | - |
| Insulation Material: | Nylon |
| Length: | 21.72 mm |
| Material: | Brass |
| Maximum Bundle Diameter: | - |
| Mounting Angle: | Straight |
| Product Type: | Terminals |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Terminals |
| Voltage Rating: | 600 V |
| Width: | 8.53 mm |
| Wire Gauge: | 18 AWG |
| Unit Weight: | 0.016014 oz |
HOT
19007-0024
Brand:Molex

2-521055-2
Brand:TE Connectivity / AMP

1016664
Brand:Phoenix Contact

323165
Brand:TE Connectivity

2-520102-1
Brand:TE Connectivity / AMP

9019190000
Brand:Weidmuller

3-521142-2
Brand:TE Connectivity / AMP
353376-3 (Cut Strip)
Brand:TE Connectivity / AMP

2366517-4
Brand:TE Connectivity

2379911-1
Brand:TE Connectivity / AMP
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






