Manufacturer No:PCT2075TP,147
Manufacturer:NXP
Type:Temperature Sensor ICs
Description:Board Mount Temperature Sensors Digital Temp Sensor
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP |
| Product Category: | Board Mount Temperature Sensors |
| RoHS: | Details |
| Output Type: | Digital |
| Configuration: | Local |
| Accuracy: | +/- 1 C |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Interface Type: | 2-Wire I2C SMBus |
| Resolution: | 11 bit |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Shutdown: | Shutdown |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | HWSON-8 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | NXP Semiconductors |
| Operating Supply Current: | 200 uA |
| Product: | Temperature Sensors |
| Product Type: | Temperature Sensor ICs |
| Series: | PCT2075 |
| other: | 4000 |
| Subcategory: | Sensors |
| Temperature Threshold: | + 80 C |
| Type: | Digital Temperature Sensor with Thermal Watchdog |
| Part # Aliases: | 935296901147 |
| Unit Weight: | 0.000425 oz |
HOT
PPG101JB
Brand:Littelfuse

TMP05ARTZ-500RL7
Brand:Analog Devices

USP12840
Brand:Littelfuse

TMP114AIYMTR
Brand:Texas Instruments

STS32-DIS-2.5KS
Brand:Sensirion

AT30TS74-MA8M-T
Brand:Microchip Technology

DS1621V+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

PCT2075TP,147
Brand:NXP Semiconductors

MLX90640ESF-BAB-000-SP
Brand:Melexis

MAX31875R6TZS+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






