Manufacturer No:SKRABCE010
Manufacturer:Alps Alpine
Type:Tactile Switches
Description:Tactile Switches TACT Switch Surface Mount Type 6.2mm Square Type with Middle-travel (Surface Mount) SKRA Series
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Alps Alpine |
| Product Category: | Tactile Switches |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Mounting Direction: | Straight |
| Actuator: | Round |
| Operating Force: | 1.2 N |
| Current Rating: | 50 mA |
| Voltage Rating DC: | 12 VDC |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Length: | 6.2 mm |
| Width: | 6.2 mm |
| Height: | 3.5 mm |
| Series: | SKRA |
| Life: | 3000000 Cycle |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Alps Alpine |
| Maximum Operating Temperature: | + 90 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Product: | Tactile Switches |
| Product Type: | Tactile Switches |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | Switches |
| Travel: | 0.9 mm |
HOT
3-140-093
Brand:Schurter

D2LS-11(10M)
Brand:Omron Electronics

EVP-CD8C1A000
Brand:Panasonic

MRSSV0DR16SMGWTR
Brand:TE Connectivity / Alcoswitch

09-400005.10027
Brand:EAO

MRSSV1DC10SMGWTR
Brand:TE Connectivity / Alcoswitch

435151014845
Brand:Wurth Elektronik

MRSSV1DC16SMGWTR
Brand:TE Connectivity / Alcoswitch

TL1017AAAF260QG
Brand:E-Switch

09-400009.10087
Brand:EAO
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






