Manufacturer No:SCCR20B335SRB
Manufacturer:KYOCERA AVX
Type:Supercapacitors / Ultracapacitors
Description:Supercapacitors 2.7V 3.3F 8X20mm Radial Low ESR
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | KYOCERA AVX |
| Product Category: | Supercapacitors |
| RoHS: | Details |
| Series: | SCC |
| Product: | Electric Double Layer Capacitors |
| Termination Style: | Radial |
| Capacitance: | 3.3 F |
| Voltage Rating DC: | 2.7 VDC |
| Tolerance: | - 10 % + 30 % |
| ESR: | 95 mOhms |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 65 C |
| Orientation: | Vertical |
| Length: | 20 mm |
| Diameter: | 8 mm |
| Life: | 1000 Hour |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | KYOCERA AVX |
| Current Rating: | 2.32 A |
| Lead Diameter: | 0.6 mm |
| Lead Spacing: | 3.5 mm |
| Leakage Current: | 12 uA |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 65 C |
| Product Type: | Supercapacitors / Ultracapacitors |
| other: | 1600 |
| Subcategory: | Capacitors |
| Type: | Cylindrical |
| Unit Weight: | 0.060463 oz |
HOTSCCS30B126SRB
Brand:KYOCERA AVX

SCCV40E506SRB
Brand:KYOCERA AVX
KR-5R5V334-R
Brand:PowerStor / Eaton

MAL223051009E3
Brand:Vishay / BC Components

MAL223551008E3
Brand:Vishay / BC Components

DSM236Q009W075PB
Brand:Cornell Dubilier - CDE

MAL222551002E3
Brand:Vishay / BC Components

SCCT35B226SRB
Brand:KYOCERA AVX

850617021002
Brand:Wurth Elektronik

MAL219690107E3
Brand:Vishay / BC Components
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






