Manufacturer No:2320160
Manufacturer:Phoenix Contact
Type:Redundancy Modules
Description:Redundancy Modules QUINT-DIODE/ 48DC/2X20/1X40
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Product Category: | Redundancy Modules |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | DIN Rail Mount |
| Input Type: | 1-Phase / Single Phase |
| Output Power: | 1.92 kW |
| Input Voltage: | 30 VDC to 56 VDC |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Output Voltage-Channel 1: | 48 VDC |
| Output Current-Channel 1: | 40 A |
| Industry: | Industrial |
| Length: | 125 mm |
| Width: | 50 mm |
| Height: | 130 mm |
| Series: | QUINT-DIODE |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Product Type: | Redundancy Modules |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Redundancy Modules |
| Tradename: | QUINT POWER |
| Part # Aliases: | QUINT-DIODE/48DC/2X20/1X40 QUINTDIODE48DC2X201X40 |
| Unit Weight: | 2.072 lbs |
HOT
UTS10BI
Brand:Schneider Electric
0M-STSU630RX4
Brand:Schneider Electric

ERDN40-24
Brand:MEAN WELL

ERDN40-12
Brand:MEAN WELL
0M-STSU30HY4
Brand:Schneider Electric

SPD24RM20
Brand:Carlo Gavazzi
0M-STEGOPT036
Brand:Schneider Electric

UTS6H
Brand:Schneider Electric
KRE-20A
Brand:Cosel

2908283
Brand:Phoenix Contact
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






