Manufacturer No:CON292003-1-G
Manufacturer:TE Connectivity
Type:RF Connectors / Coaxial Connectors
Description:RF Connectors / Coaxial Connectors 2.92 mm Connector Jack Edge Mount 50 Ohm
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | RF Connectors / Coaxial Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Connectors |
| RF Series: | 2.92 mm |
| Gender: | Jack (Socket) |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Maximum Frequency: | 40 GHz |
| Polarity: | Standard |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Body Material: | Stainless Steel |
| Body Style: | Edge Mount |
| Brand: | TE Connectivity / Linx Technologies |
| Contact Material: | Copper |
| Contact Plating: | Gold |
| Coupling Mechanism: | Threaded |
| Insertion Loss: | 0.1 dB |
| Insulation Resistance: | 5000 MOhms |
| Mating Cycles: | 500 Cycle |
| Minimum Frequency: | 0 Hz |
| Product Type: | RF Connectors / Coaxial Connectors |
| other: | 1 |
| Subcategory: | RF Interconnects |
HOT
CON292003
Brand:TE Connectivity / Linx Technologies

095-850-303-012
Brand:Amphenol RF

7012-1979
Brand:Amphenol / SV Microwave

7015-1107
Brand:Amphenol / SV Microwave

901-10385-EE
Brand:Amphenol RF

7032-9435
Brand:Amphenol / SV Microwave
FM1-NZRP-PCB-1
Brand:Amphenol RF

095-850-301-018
Brand:Amphenol RF

901-10849
Brand:Amphenol RF

095-850-303-006
Brand:Amphenol RF
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






