Manufacturer No:0402DC-R12XGRW
Manufacturer:Coilcraft
Type:RF Inductors - Leaded
Description:RF Inductors - SMD 1005 120nH Unshld 2% 300mA 1.6 Ohms
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Coilcraft |
| Product Category: | RF Inductors - SMD |
| RoHS: | Details |
| Type: | Wirewound |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | 0402 (1005 metric) |
| Shielding: | Unshielded |
| Inductance: | 120 nH |
| Tolerance: | 2 % |
| Maximum DC Current: | 300 mA |
| Maximum DC Resistance: | 1.6 Ohms |
| Saturation Current: | - |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Q Minimum: | 46 |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Length: | 1.11 mm |
| Width: | 0.66 mm |
| Height: | 0.65 mm |
| Diameter: | - |
| Core Material: | Ceramic |
| Qualification: | AEC-Q200 |
| Series: | DC |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Application: | Automotive |
| Brand: | Coilcraft |
| Case Code - in: | 0402 |
| Case Code - mm: | 1005 |
| Product: | RF Inductors |
| Product Type: | RF Inductors - Leaded |
| Self Resonant Frequency: | 2.2 GHz |
| other: | 2000 |
| Subcategory: | Inductors Chokes & Coils |
| Termination: | Standard |
| Test Frequency: | 250 MHz |
| Unit Weight: | 0.000035 oz |
HOT0402CS-51NXGRW
Brand:Coilcraft
LQW18CN55NJ0HD
Brand:Murata Electronics

LQP02HQ2N4W02L
Brand:Murata Electronics

LQW18AS82NG0CD
Brand:Murata Electronics
0402CS-6N8XGRW
Brand:Coilcraft
0603LS-181XJRC
Brand:Coilcraft

LQW15AW82NG80D
Brand:Murata Electronics

0402HPH-R18XGRW
Brand:Coilcraft
0402HP-22NXGRW
Brand:Coilcraft
LQW18CNR65J0HD
Brand:Murata Electronics
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






