Manufacturer No:R8A77470HA02BG#U0
Manufacturer:Renesas Electronics
Type:Processors - Application Specialized
Description:Processors - Application Specialized SOC RZ/G1C Dual Cortex-A7 PowerVR SGX531
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics |
| Product Category: | Processors - Application Specialized |
| Shipping Restrictions: |
This product may require additional documentation to export from the United States.
|
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | FBGA-501 |
| Series: | RZ/G1C |
| Core: | ARM Cortex A7 |
| Number of Cores: | 1 Core |
| Data Bus Width: | 32 bit |
| Maximum Clock Frequency: | 1 GHz |
| L1 Cache Instruction Memory: | 32 kB |
| L1 Cache Data Memory: | 32 kB |
| Operating Supply Voltage: | 980 mV to 1.08 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Renesas Electronics |
| Data RAM Size: | 332 kB |
| Height: | 2.4 mm |
| Interface Type: | CAN CSI Ethernet I2C SPI UART USB |
| L2 Cache Instruction / Data Memory: | 512 kB |
| Length: | 21 mm |
| Memory Type: | DDR3 |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Number of I/Os: | 156 I/O |
| Number of Timers/Counters: | 12 Timer |
| Product Type: | Processors - Application Specialized |
| other: | 60 |
| Subcategory: | Processors - Application Specialized |
| Watchdog Timers: | Watchdog Timer |
| Width: | 21 mm |
HOTR8A774C0HA01BG#GA
Brand:Renesas Electronics
R8A77450HA01BG#UA
Brand:Renesas Electronics

DMVA2ZCED
Brand:Texas Instruments

OMAP5912ZDY
Brand:Texas Instruments
R8A774B0HA01BG#G0
Brand:Renesas Electronics

STA2064Z2
Brand:STMicroelectronics

X1600
Brand:Lumissil
T1042NSN7MQB
Brand:NXP Semiconductors

OMAP3530ECUSA
Brand:Texas Instruments
R8A774B0HA01BG#U0
Brand:Renesas Electronics
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






