Manufacturer No:SM32DM355GCEM216EP
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Processors - Application Specialized
Description:Processors - Application Specialized Dig Media SOC
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Processors - Application Specialized |
| Shipping Restrictions: |
This product may require additional documentation to export from the United States.
|
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | NFBGA-337 |
| Series: | SM320DM355-EP |
| Core: | ARM926EJ-S |
| Number of Cores: | 1 Core |
| Data Bus Width: | 32 bit/16 bit |
| Maximum Clock Frequency: | 216 MHz |
| L1 Cache Instruction Memory: | 16 kB |
| L1 Cache Data Memory: | 8 kB |
| Operating Supply Voltage: | 1.3 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Texas Instruments |
| Data RAM Size: | 32 kB |
| Data ROM Size: | 8 kB |
| I/O Voltage: | 1.8 V 3.3 V |
| Interface Type: | SPI UART USB Video |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Number of I/Os: | 104 I/O |
| Number of Timers/Counters: | 3 Timer |
| Processor Series: | DaVinci |
| Product Type: | Processors - Application Specialized |
| other: | 160 |
| Subcategory: | Processors - Application Specialized |
| Watchdog Timers: | Watchdog Timer |
| Part # Aliases: | V62/09643-01XE |
HOT
MT8395AV/ZA
Brand:MediaTek
R8A774B0HA01BG#G0
Brand:Renesas Electronics

OMAP3515ECUS
Brand:Texas Instruments

R8A77420HA02BG#UA
Brand:Renesas Electronics
T1042NSN7PQB
Brand:NXP Semiconductors
BCM58712DB0IFEB20G
Brand:Broadcom

OMAP3525ECUSA
Brand:Texas Instruments

OMAP3530ECUS72
Brand:Texas Instruments
R8A774B1HA01BG#U0
Brand:Renesas Electronics

MT8390AV/AZA
Brand:MediaTek
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






