Manufacturer No:LAD-360D
Manufacturer:MEAN WELL
Type:Switching Power Supplies
Description:Switching Power Supplies 360.46W 55.2V 5.03A CH2 55.2V 1.5A Battery Charger TTL signal
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | MEAN WELL |
| Product Category: | Switching Power Supplies |
| RoHS: | Details |
| Product: | Switching Supplies |
| Output Voltage-Channel 1: | 55.2 VDC |
| Output Voltage-Channel 2: | 55.2 VDC |
| Number of Outputs: | 2 Output |
| Open Frame/Enclosed: | Enclosed |
| Input Voltage: | 90 VAC to 132 VAC 240 VDC to 370 VDC |
| Output Current-Channel 1: | 5.03 A |
| Output Current-Channel 2: | 1.5 A |
| Industry: | Industrial |
| Mounting Style: | Chassis |
| Length: | 215 mm |
| Width: | 115 mm |
| Height: | 30 mm |
| Series: | LAD-360 |
| Brand: | MEAN WELL |
| Compliance: | IEC62368-1 UL62368-1 |
| Dimensions: | 215 mm x 115 mm x 30 mm |
| Efficiency: | 86.5 % |
| Input Frequency: | 47 Hz to 63 Hz |
| Load Regulation: | Regulated |
| Maximum Operating Temperature: | + 60 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Product Type: | Switching Power Supplies |
| Subcategory: | AC-DC Power Supply |
| Type: | AC/DC Power Supply |
| Unit Weight: | 1.653 lbs |
HOT
DTM160CN240C8
Brand:TDK-Lambda

DTM70CN180C8
Brand:TDK-Lambda
HCA3500TF-65
Brand:Cosel

SWH24-12-EB-P5
Brand:CUI Inc.

RST-7K5-230L
Brand:MEAN WELL

DTM70CN360C8
Brand:TDK-Lambda

BCS6401
Brand:B&K Precision

E36154A/0E9
Brand:Keysight

BCS6402
Brand:B&K Precision

CUS250M-24/UJ
Brand:TDK-Lambda
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






