Manufacturer No:TIB 240-124BCMU
Manufacturer:TRACO Power
Type:DIN Rail Power Supplies
Description:DIN Rail Power Supplies 240W 24-28.5Vdc in 10A Battery Controller Module for 24V SLA
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TRACO Power |
| Product Category: | DIN Rail Power Supplies |
| RoHS: | Details |
| Product: | Switching Supplies |
| Output Power: | 240 W |
| Input Voltage: | 24 VDC to 28.5 VDC |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Output Voltage-Channel 1: | 24 VDC |
| Output Current-Channel 1: | 10 A |
| Length: | 124.2 mm |
| Width: | 114.2 mm |
| Height: | 48 mm |
| Series: | TIB-BCMU |
| Brand: | TRACO Power |
| Dimensions: | 124.2 mm x 114.2 mm x 48 mm |
| Isolation Voltage: | 500 VDC |
| Maximum Operating Temperature: | + 60 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Mounting Style: | DIN Rail Mount |
| Open Frame/Enclosed: | Enclosed |
| Product Type: | DIN Rail Power Supplies |
| other: | 10 |
| Subcategory: | AC-DC Power Supply |
| Unit Weight: | 1.168 lbs |
HOT
PSK-4-24
Brand:CUI Inc.

RST-7K5-230L
Brand:MEAN WELL

LAD-600C
Brand:MEAN WELL

LAD-360C
Brand:MEAN WELL

TMPW 50-115-T
Brand:TRACO Power

LAD-240B
Brand:MEAN WELL

CUS250M-24/AJ
Brand:TDK-Lambda

TMPW 25-124-T
Brand:TRACO Power

DTM70CN240C8
Brand:TDK-Lambda

CUS250M-24/J
Brand:TDK-Lambda
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






