Manufacturer No:2838420000
Manufacturer:Weidmuller
Type:DIN Rail Power Supplies
Description:DIN Rail Power Supplies PRO BAS 60W 12V 5A
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Product Category: | DIN Rail Power Supplies |
| RoHS: | Details |
| Product: | Switching Supplies |
| Input Type: | 1-Phase / Single Phase |
| Output Power: | 60 W |
| Input Voltage: | 110 VAC to 240 VAC 120 VDC to 340 VDC |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Output Voltage-Channel 1: | 12 VDC |
| Output Current-Channel 1: | 5 A |
| Industry: | Industrial |
| Length: | 85 mm |
| Width: | 36 mm |
| Height: | 90 mm |
| Series: | PRO BAS |
| Brand: | Weidmuller |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Mounting Style: | DIN Rail Mount |
| Open Frame/Enclosed: | Enclosed |
| Product Type: | DIN Rail Power Supplies |
| other: | 1 |
| Subcategory: | AC-DC Power Supply |
HOT
VMS-45-12-CNF
Brand:CUI Inc.

LAD-240D
Brand:MEAN WELL

VMS-65-24-CNF
Brand:CUI Inc.

TMPW 5-124-T
Brand:TRACO Power

TEC2200-12-074NA
Brand:Bel Power Solutions

2838510000
Brand:Weidmuller

AEJ160PS24
Brand:XP Power

TIB 240-124BCMU
Brand:TRACO Power

DTM160CN360C8
Brand:TDK-Lambda
RSDH-300-48
Brand:MEAN WELL
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






