Manufacturer No:1-794059-0
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Pin & Socket Connectors
Description:Pin & Socket Connectors PIN CONTACT 30-26AWG Gold
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Pin & Socket Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Contacts |
| Number of Positions: | - |
| Number of Rows: | - |
| Contact Gender: | Pin (Male) |
| Pitch: | - |
| Termination Style: | Crimp |
| Mounting Style: | - |
| Housing Material: | - |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Gold |
| Voltage Rating: | 600 V |
| Current Rating: | 11.2 A |
| Accessory Type: | - |
| Series: | MATE-N-LOK |
| Packaging: | Bulk |
| Tradename: | MATE-N-LOK |
| Brand: | TE Connectivity / AMP |
| Flammability Rating: | - |
| Housing Color: | - |
| Mating Post Length: | - |
| Mounting Angle: | - |
| Product Type: | Pin & Socket Connectors |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Pin & Socket Connectors |
| Termination Post Length: | - |
| Unit Weight: | 0.003492 oz |
HOT
350570-7 (Cut Strip)
Brand:TE Connectivity / AMP

350570-2
Brand:TE Connectivity

1-794072-1
Brand:TE Connectivity / AMP

794058-1
Brand:TE Connectivity

350810-1
Brand:TE Connectivity

1-480764-0
Brand:TE Connectivity / AMP

03-09-1027
Brand:Molex

770342-1
Brand:TE Connectivity

02-06-2101
Brand:Molex

19-09-1129
Brand:Molex
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






