Manufacturer No:770008-3
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Pin & Socket Connectors
Description:Pin & Socket Connectors SOCKET 20-16 AWG Reel of 4000
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Pin & Socket Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Contacts |
| Number of Positions: | - |
| Number of Rows: | - |
| Contact Gender: | Socket (Female) |
| Pitch: | - |
| Termination Style: | Crimp |
| Mounting Style: | Wire |
| Housing Material: | - |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Plating: | Tin |
| Voltage Rating: | 600 V |
| Current Rating: | 7 A |
| Accessory Type: | - |
| Series: | MATE-N-LOK |
| Packaging: | Reel |
| Tradename: | MATE-N-LOK |
| Brand: | TE Connectivity / AMP |
| Product Type: | Pin & Socket Connectors |
| other: | 4000 |
| Subcategory: | Pin & Socket Connectors |
| Wire Gauge Range: | 20 AWG to 14 AWG |
| Unit Weight: | 0.034004 oz |
HOT
794900-1
Brand:TE Connectivity / AMP

1-480700-0
Brand:TE Connectivity / AMP

794184-1
Brand:TE Connectivity

770021-1
Brand:TE Connectivity

350767-1
Brand:TE Connectivity / AMP

770074-1
Brand:TE Connectivity / AMP

794939-1
Brand:TE Connectivity

350424-1
Brand:TE Connectivity / AMP

216617-0001
Brand:Molex

1-770968-0
Brand:TE Connectivity / AMP
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






