Manufacturer No:UCC5390ECQDWVRQ1
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Galvanically Isolated Gate Drivers
Description:Galvanically Isolated Gate Drivers Automotive 17-A 5kv RMS single channel isolated gate driver 8-SOIC -40 to 125
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Galvanically Isolated Gate Drivers |
| RoHS: | Details |
| Series: | UCC5390-Q1 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SOIC-8 |
| Configuration: | Inverting Non-Inverting |
| Number of Drivers: | 1 Driver |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Output Current: | 10 A |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Supply Voltage - Max: | 15 V |
| Rise Time: | 10 ns |
| Fall Time: | 10 ns |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Technology: | SiC |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Texas Instruments |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Output Voltage: | 33 V |
| Pd - Power Dissipation: | 1.04 W |
| Product: | Isolated Gate Drivers |
| Product Type: | Galvanically Isolated Gate Drivers |
| Propagation Delay - Max: | 100 ns |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Unit Weight: | 0.013655 oz |
HOT
ACPL-K308U-000E
Brand:Broadcom / Avago

TLP5705H(D4-TP,E
Brand:Toshiba

TLP5772H(D4TP4,E
Brand:Toshiba

NCD57540DWKR2G
Brand:onsemi

TCLT1002
Brand:Vishay Semiconductors

VOA300-DEFG-X019T
Brand:Vishay Semiconductors

APV3111GVY
Brand:Panasonic Industrial Devices

TLP5702H(TP,E
Brand:Toshiba

VOMDA1271T
Brand:Vishay Semiconductors

VOA300-F-X017T
Brand:Vishay Semiconductors
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






