Manufacturer No:EE-SX1081
Manufacturer:Omron
Type:Optical Switches Transmissive Phototransistor Output
Description:Optical Switches Transmissive Phototransistor Output PHOTOTRANSISTOR
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Omron |
| Product Category: | Optical Switches Transmissive Phototransistor Output |
| RoHS: | Details |
| Slot Width: | 5 mm |
| Aperture Width: | 0.5 mm |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 30 V |
| Maximum Collector Current: | 20 mA |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Series: | EE-SX1081 |
| Brand: | Omron Electronics |
| Fall Time: | 4 us |
| Height: | 10 mm |
| Length: | 13.7 mm |
| Output Type: | Phototransistor |
| Pd - Power Dissipation: | 100 mW |
| Product Type: | Optical Switches Transmissive Phototransistor Output |
| Rise Time: | 4 us |
| Sensing Distance: | 5 mm |
| Sensing Method: | Transmissive Slotted |
| other: | 200 |
| Subcategory: | Optical Switches |
| Termination Style: | PCB |
| Vf - Forward Voltage: | 1.2 V |
| Vr - Reverse Voltage: | 4 V |
| Wavelength: | 940 nm |
| Width: | 5 mm |
| Part # Aliases: | EESX1081 |
| Unit Weight: | 0.022928 oz |
HOTAFBR-S6PY0573
Brand:Broadcom / Avago

AFBR-S6PY2626
Brand:Broadcom / Avago

AFBR-S6PY3151
Brand:Broadcom / Avago

SM312LVQD-50939
Brand:Banner Engineering

BP104
Brand:Vishay Semiconductors

AFBR-S6EPY12121R
Brand:Broadcom / Avago
AFBR-S6PY0575
Brand:Broadcom / Avago

Q2XAPAF150-2M
Brand:Banner Engineering
OPT4048DTST
Brand:Texas Instruments

VCNT2030
Brand:Vishay
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






