Manufacturer No:LS1028AXE7NQA
Manufacturer:NXP
Type:Microprocessors - MPU
Description:Microprocessors - MPU LS1028A-1300 GPU-40-105C SEC
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP |
| Product Category: | Microprocessors - MPU |
| Shipping Restrictions: |
This product may require additional documentation to export from the United States.
|
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | FBGA-448 |
| Series: | LS1028A |
| Core: | ARM Cortex A72 |
| Number of Cores: | 2 Core |
| Data Bus Width: | 64 bit |
| Maximum Clock Frequency: | 1.3 GHz |
| L1 Cache Instruction Memory: | 48 kB 48 kB |
| L1 Cache Data Memory: | 32 kB 32 kB |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | NXP Semiconductors |
| Data RAM Size: | 256 kB |
| Development Kit: | LS1028A-RDB |
| Instruction Type: | Floating Point |
| Interface Type: | PCIe SATA UART USB |
| L2 Cache Instruction / Data Memory: | 1 MB |
| Memory Type: | DDR3L DDR4 |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Processor Series: | QorIQ LS1028A |
| Product Type: | Microprocessors - MPU |
| other: | 90 |
| Subcategory: | Microprocessors - MPU |
| Tradename: | QorIQ |
| Watchdog Timers: | No Watchdog Timer |
| Part # Aliases: | 935389516557 |
| Unit Weight: | 0.038939 oz |
HOT
MCIMX6Y2DVM09AB
Brand:NXP Semiconductors

MIMX8MN5CVPIZAA
Brand:NXP Semiconductors

R9A07G075M24GBG#AC0
Brand:Renesas Electronics

STM32MP157AAB3
Brand:STMicroelectronics

MCIMX6Y2CVM08AB
Brand:NXP Semiconductors

ATSAMA5D21C-CU
Brand:Microchip Technology

AM6252ATCGHAALW
Brand:Texas Instruments

W65C816S6PG-14
Brand:Western Design Center (WDC)

MIMX8MM5DVTLZAA
Brand:NXP Semiconductors

20-668-0011
Brand:DIGI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






