Manufacturer No:AM2432BSEFHIALXR
Manufacturer:Texas Instruments
Type:ARM Microcontrollers - MCU
Description:ARM Microcontrollers - MCU Dual-core Arm Cortex-R5F-based MCU with industrial communications and security up to 800 MHz
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | ARM Microcontrollers - MCU |
| Series: | AM2432 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | FCCSP-293 |
| Core: | ARM Cortex R5F |
| Program Memory Size: | 2 MB |
| Data Bus Width: | 32 bit |
| ADC Resolution: | 10 bit |
| Maximum Clock Frequency: | 60 MHz |
| Number of I/Os: | 148 I/O |
| Supply Voltage - Min: | 1.71 V |
| Supply Voltage - Max: | 1.89 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Analog Supply Voltage: | 1.71 V to 1.89 V |
| Brand: | Texas Instruments |
| Interface Type: | I2C SPI UART |
| Number of ADC Channels: | 1 Channel |
| Product: | MCUs |
| Product Type: | ARM Microcontrollers - MCU |
| Program Memory Type: | OCSRAM |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Microcontrollers - MCU |
| Tradename: | Arm Cortex |
| Watchdog Timers: | Watchdog Timer |
HOTLPC865M201JHI48/0E
Brand:NXP Semiconductors

STM32H503RBT6
Brand:STMicroelectronics
R7F100GBH2DFP#AA0
Brand:Renesas Electronics

F280033SPZ
Brand:Texas Instruments

CYT3BB5CEBQ1AEEGS
Brand:Infineon Technologies

CYPM132197BZXITXUMA1
Brand:Infineon Technologies

CYT3BB8CEBQ1AEEGS
Brand:Infineon Technologies

AM2632COKFHMZCZRQ1
Brand:Texas Instruments

AVR32DD28-I/SO
Brand:Microchip Technology

R5F121BCMFP#30
Brand:Renesas Electronics
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






