Manufacturer No:ALS31001LUAATN
Manufacturer:Allegro MicroSystems
Type:Hall Effect / Magnetic Sensors
Description:Board Mount Hall Effect / Magnetic Sensors LINEAR HALL-EFFECT SENSOR IC WITH ANALOG OUTPUT
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Allegro MicroSystems |
| Product Category: | Board Mount Hall Effect / Magnetic Sensors |
| RoHS: | Details |
| Type: | Linear |
| Operating Supply Current: | 4.2 mA |
| Maximum Output Current: | 10 mA |
| Operating Point Min/Max: | - |
| Release Point Min/Max (Brp): | - |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | SIP-3 |
| Series: | ALS31001 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Allegro MicroSystems |
| Output Type: | Analog |
| Product: | Hall Effect Switches |
| Product Type: | Hall Effect / Magnetic Sensors |
| Sensitivity: | 1.8 mV/G |
| other: | 4000 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Termination Style: | Through Hole |
HOT
TLE4913
Brand:Infineon Technologies

BM1422AGMV-ZE2
Brand:ROHM Semiconductor
ACS37600KOKATN-003B5-C
Brand:Allegro MicroSystems

AH180N-WG-7
Brand:Diodes Incorporated

AH1390-HK4-7
Brand:Diodes Incorporated

VG481V1
Brand:Honeywell
TMAG5170A1EDGKRQ1
Brand:Texas Instruments
TMAG5115A1CQDBZR
Brand:Texas Instruments
TLE4999C4S0001HALA1
Brand:Infineon Technologies

ALS31001LUAATN
Brand:Allegro MicroSystems
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






