Manufacturer No:SN74LV541ADGSR
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Buffers & Line Drivers
Description:Buffers & Line Drivers Eight-channel 2-V to 5.5-V buffers with tri-state outputs
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Buffers & Line Drivers |
| Number of Input Lines: | 8 Input |
| Number of Output Lines: | 8 Output |
| High Level Output Current: | - 16 mA |
| Low Level Output Current: | 16 mA |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2 V |
| Operating Supply Current: | 20 uA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | VSSOP-20 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Texas Instruments |
| Logic Type: | CMOS |
| Number of Channels: | 8 Channel |
| Output Type: | CMOS |
| Product Type: | Buffers & Line Drivers |
| Series: | SN74LV541A |
| other: | 5000 |
| Subcategory: | Logic ICs |
HOTTXU0202DTMR
Brand:Texas Instruments

TXU0101DCKR
Brand:Texas Instruments
NC7S00L6X-L22175
Brand:onsemi

74AXP8T245PWJ
Brand:Nexperia

SN74AXC1T45QDCKRQ1
Brand:Texas Instruments

SN74LV4T32QPWRQ1
Brand:Texas Instruments

NL17SZ14XV5T2G-L22087
Brand:onsemi

CAHCT125QWBQARQ1
Brand:Texas Instruments

NXB0104PWJ
Brand:Nexperia

NC7S08P5X-F22057
Brand:onsemi
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






