Manufacturer No:695402400222
Manufacturer:Wurth Elektronik
Type:Lighting Connectors
Description:Lighting Connectors WR-LECO 2Pin Horztl 9A 8mm Length
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Wurth Elektronik |
| Product Category: | Lighting Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 2 Position |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Current Rating: | 9 A |
| Contact Plating: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Polyamide (PA) |
| Series: | WR-LECO |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Wurth Elektronik |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Height: | 4.6 mm |
| Length: | 11.7 mm |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Pitch: | 4 mm |
| Product Type: | Lighting Connectors |
| other: | 800 |
| Subcategory: | Power |
| Voltage Rating: | 250 VAC |
| Width: | 8 mm |
| Wire Gauge Max: | 18 AWG |
| Wire Gauge Min: | 24 AWG |
| Unit Weight: | 0.021658 oz |
HOT
FLBC80101001
Brand:Amphenol Commercial Products

2379240-1
Brand:TE Connectivity

104131-0500
Brand:Molex

FLM-S23-00
Brand:Amphenol Commercial Products

1-2363638-2
Brand:TE Connectivity

1-2306130-1
Brand:TE Connectivity / P&B

293475-2
Brand:TE Connectivity / P&B

FLB-P70-002
Brand:Amphenol Commercial Products

2058299-1
Brand:TE Connectivity

1-2058299-2
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






