Manufacturer No:505072-0101
Manufacturer:Molex
Type:Lighting Connectors
Description:Lighting Connectors TermiMate 1.20mm PCB Receptacle Term
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | Lighting Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Connectors |
| Type: | Receptacle |
| Number of Positions: | 1 Position |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Current Rating: | 3 A |
| Contact Plating: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | - |
| Series: | 505072 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Molex |
| Height: | 1.2 mm |
| Length: | 9.17 mm |
| Mounting Style: | Panel Mount |
| Pitch: | - |
| Product Type: | Lighting Connectors |
| other: | 45000 |
| Subcategory: | Power |
| Tradename: | TermiMate |
| Voltage Rating: | 125 VAC/DC |
| Width: | 2 mm |
| Part # Aliases: | 5050720101 05050720101 |
| Unit Weight: | 0.002928 oz |
HOT
6-2213362-1
Brand:TE Connectivity / P&B

1-2337216-3
Brand:TE Connectivity

2106136-2
Brand:TE Connectivity / P&B

FLM-P22-W0
Brand:Amphenol Commercial Products

FLA-C10-00
Brand:Amphenol Commercial Products

FLBC80101001
Brand:Amphenol Commercial Products

1954289-2
Brand:TE Connectivity / P&B

5-2834006-1
Brand:TE Connectivity

FLB-P70-002
Brand:Amphenol Commercial Products

FLA-R4141-30
Brand:Amphenol Commercial Products
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






