Manufacturer No:TJA1042CT/0Z
Manufacturer:NXP
Type:CAN Interface IC
Description:CAN Interface IC High-Speed CAN Transceiver with Standby Mode
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP |
| Product Category: | CAN Interface IC |
| RoHS: | Details |
| Series: | TJA1042 |
| Type: | High Speed CAN Transceiver |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SO-8 |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Operating Supply Current: | 80 mA |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | NXP Semiconductors |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Product: | CAN Transceivers |
| Product Type: | CAN Interface IC |
| other: | 2500 |
| Subcategory: | Interface ICs |
| Part # Aliases: | 935424034431 |
HOT
FT245RNL-TUBE
Brand:FTDI

MXL83101E-ADA-R
Brand:MaxLinear

SI86S661EC-IS1
Brand:Skyworks Solutions Inc.

TPS25840QWRHBRQ1
Brand:Texas Instruments

MAX22441CAEE+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated
ISOW7721DFMR
Brand:Texas Instruments

MAX22664CAWE+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated
PI6ULS5V9617CUEX
Brand:Diodes Incorporated

SI86SW62BC-IS1
Brand:Skyworks Solutions Inc.

USB5742B-I/2G
Brand:Microchip Technology
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






