Manufacturer No:69802-044LF
Manufacturer:Amphenol
Type:IC & Component Sockets
Description:IC & Component Sockets SMT PLCC SOCKET
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | IC & Component Sockets |
| RoHS: | Details |
| Product: | PLCC Sockets |
| Number of Positions: | 44 Position |
| Number of Rows: | - |
| Type: | Closed Frame |
| Pitch: | 1.27 mm |
| Termination Style: | Solder Pad |
| Contact Plating: | Tin |
| Row Spacing: | - |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Case Style: | PLCC |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 1 A |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Housing Material: | Polyphenylene Sulfide (PPS) |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Product Type: | IC & Component Sockets |
| other: | 25 |
| Subcategory: | IC & Component Sockets |
| Voltage Rating: | 120 VAC/DC |
| Unit Weight: | 0.260564 oz |
HOT
ESS-110-G-05
Brand:Samtec

D01-9823205
Brand:Harwin

D2818-42
Brand:Harwin

1-2199299-2
Brand:TE Connectivity

1-5380758-0
Brand:TE Connectivity / AMP

2299806-1
Brand:TE Connectivity

5645946-2
Brand:TE Connectivity

5050863-5
Brand:TE Connectivity

3-2330550-2
Brand:TE Connectivity / AMP

D01-9973242
Brand:Harwin
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






