Manufacturer No:SDL-102-G-19
Manufacturer:Samtec
Type:IC & Component Sockets
Description:IC & Component Sockets .100" Low Profile Double Row Screw Machine Socket Strip
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Samtec |
| Product Category: | IC & Component Sockets |
| RoHS: | Details |
| Product: | DIP / SIP Sockets |
| Number of Positions: | 4 Position |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Type: | Low Profile Machined Socket Strips |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Termination Style: | Through Hole |
| Contact Plating: | Gold |
| Row Spacing: | 2.54 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Series: | SDL |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Samtec |
| Contact Material: | Beryllium Copper |
| Housing Material: | Polyester |
| Lead Length: | 1.58 mm |
| Mounting Style: | Straight Pin |
| Product Type: | IC & Component Sockets |
| other: | 1 |
| Subcategory: | IC & Component Sockets |
| Unit Weight: | 0.000564 oz |
HOT
1-2199299-2
Brand:TE Connectivity

2-2129710-7
Brand:TE Connectivity / AMP

2-2330551-1
Brand:TE Connectivity

5050462-2
Brand:TE Connectivity / AMP

5050865-6
Brand:TE Connectivity / AMP

D01-9901001
Brand:Harwin

D01-9902005
Brand:Harwin

2-5050871-3
Brand:TE Connectivity

510-AG90D-10
Brand:TE Connectivity

2-332095-2
Brand:TE Connectivity / AMP
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






