Manufacturer No:55887-0471
Manufacturer:Molex
Type:I/O Connectors
Description:I/O Connectors Compact Robot Powe Plug Pin Set 4Ckt
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | I/O Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Kits |
| Gender: | Male |
| Number of Positions: | 4 Position |
| Pitch: | 4.8 mm |
| Voltage Rating: | 250 V |
| Contact Plating: | - |
| Mounting Style: | Cable Mount |
| Termination Style: | Crimp |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Series: | 55887 |
| IP Rating: | - |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Molex |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Current Rating: | 15 A |
| Housing Material: | Polycarbonate (PC) |
| Number of Ports: | 1 Port |
| Product Type: | I/O Connectors |
| other: | 10 |
| Subcategory: | I/O Connectors |
| Tradename: | CRC |
| Part # Aliases: | 0558870471 |
| Unit Weight: | 1 oz |
HOT
177734-5
Brand:TE Connectivity

U92-L211-1001-70
Brand:Amphenol Commercial Products

51238-1211
Brand:Molex

2318579-2
Brand:TE Connectivity / Alcoswitch

2384218-1
Brand:TE Connectivity

ST60-18P(30)
Brand:Hirose Connector

67926-0002
Brand:Molex

2342934-3
Brand:TE Connectivity / Alcoswitch

74754-0210
Brand:Molex

87678-1001
Brand:Molex
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






