Manufacturer No:170382-0003
Manufacturer:Molex
Type:I/O Connectors
Description:I/O Connectors ZXP zSFP 20ckt Gold Flash Solder Area
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | I/O Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | I/O Connectors |
| Gender: | Female |
| Number of Positions: | 20 Position |
| Pitch: | 0.8 mm |
| Voltage Rating: | 30 V |
| Contact Plating: | Gold |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Series: | 170382 |
| IP Rating: | - |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Molex |
| Color: | Black |
| Current Rating: | 500 mA |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Number of Ports: | 1 Port |
| Product Type: | I/O Connectors |
| other: | 480 |
| Subcategory: | I/O Connectors |
| Part # Aliases: | 1703820003 01703820003 |
| Unit Weight: | 0.030371 oz |
HOT
2350310-1
Brand:TE Connectivity

ST40X-24S-CV(30)
Brand:Hirose Connector

2325864-1
Brand:TE Connectivity

UE78-B1126-00321
Brand:Amphenol Commercial Products

ST40X-36S-CV(30)
Brand:Hirose Connector

51238-1211
Brand:Molex

FCS8-10-01-L-S-A-TR
Brand:Samtec

SAL1-130-01-S-S-A-TR
Brand:Samtec

76866-1015
Brand:Molex
78715-0004
Brand:Molex
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






