Manufacturer No:55100-0680
Manufacturer:Molex
Type:I/O Connectors
Description:I/O Connectors 2.0 I/O Set 6Ckt
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | I/O Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Plug Kits |
| Gender: | Male |
| Number of Positions: | 6 Position |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage Rating: | 125 V |
| Contact Plating: | Gold |
| Mounting Style: | Cable Mount |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Series: | 55100 |
| IP Rating: | - |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Brand: | Molex |
| Current Rating: | 2 A |
| Product Type: | I/O Connectors |
| other: | 300 |
| Subcategory: | I/O Connectors |
| Part # Aliases: | 0551000680 |
| Unit Weight: | 21.476 lbs |
HOT
109257016001003
Brand:KYOCERA AVX

1-2379397-9
Brand:TE Connectivity

55100-0870
Brand:Molex

1-2379397-5
Brand:TE Connectivity

DH40-27S
Brand:Hirose Connector

U10F274320T
Brand:Amphenol Commercial Products

2201864-2
Brand:TE Connectivity

PSAS5F3130081TR
Brand:Amphenol FCI

2129260-2
Brand:TE Connectivity

PSAS5F2130051TR
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






