Manufacturer No:54280-0809
Manufacturer:Molex
Type:I/O Connectors
Description:I/O Connectors 2.0 I/O Conn Set Hsg nn Set Hsg Assy 8Ckt
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | I/O Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Kits |
| Gender: | Female |
| Number of Positions: | 8 Position |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage Rating: | 125 V |
| Contact Plating: | Gold |
| Mounting Style: | Free Hanging |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Series: | 54280 |
| IP Rating: | - |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Brand: | Molex |
| Current Rating: | 2 A |
| Housing Material: | Plastic |
| Product Type: | I/O Connectors |
| other: | 100 |
| Subcategory: | I/O Connectors |
| Part # Aliases: | 0542800809 542800809 |
| Unit Weight: | 0.386694 oz |
HOT
87678-1001
Brand:Molex

2085945-7
Brand:TE Connectivity / AMP

172473-5002
Brand:Molex

U95L2B1100A
Brand:Amphenol Commercial Products

2335809-1
Brand:TE Connectivity

SFP0-3040-L
Brand:Pulse Electronics

1551920-1
Brand:TE Connectivity

170382-0003
Brand:Molex

2350304-1
Brand:TE Connectivity

55100-0680
Brand:Molex
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






