Manufacturer No:75783-0140
Manufacturer:Molex
Type:I/O Connectors
Description:I/O Connectors 36Ckt SMT R/A RECEPT Internal Apps
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | I/O Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | I/O Connectors |
| Gender: | Female |
| Number of Positions: | 36 Position |
| Pitch: | 0.8 mm |
| Voltage Rating: | 30 V |
| Contact Plating: | Gold |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Series: | 75783 |
| IP Rating: | - |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 80 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Molex |
| Color: | Black |
| Current Rating: | 500 mA |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Product Type: | I/O Connectors |
| other: | 375 |
| Subcategory: | I/O Connectors |
| Tradename: | iPass |
| Type: | SAS |
| Part # Aliases: | 0757830140 757830140 |
| Unit Weight: | 0.106422 oz |
HOT
51238-1211
Brand:Molex

2384218-3
Brand:TE Connectivity

1-2007492-8
Brand:TE Connectivity / AMP

2350310-2
Brand:TE Connectivity

1888631-2
Brand:TE Connectivity

U10F274320T
Brand:Amphenol Commercial Products

1551920-1
Brand:TE Connectivity

2359845-1
Brand:TE Connectivity

U95L2B1100A
Brand:Amphenol Commercial Products

170382-0003
Brand:Molex
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






